Szymon Janiak
Współtwórca i partner zarządzający jednego z najbardziej aktywnych funduszy venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej o kapitalizacji 50 mln zł – Czysta3.VC. Tylko w ciągu ostatnich 3 lat zrealizował ponad 30 inwestycji w start-upy. Według niezależnego rankingu najbardziej opiniotwórcza persona w polskim świecie venture capital, śledzona w mediach społecznościowych przez kilkadziesią tysięcy osób. Autor bestsellera „Start-up i venture capital” – pierwszej polskiej książki o venture capital napisanej przez założyciela funduszu.
Z rynkiem innowacji związany od ponad dekady zarówno od strony start-upu, spółki doradczej, jak i funduszów. Członek organów nadzoru 25 spółek. Były wykładowca akademicki na prestiżowych uczelniach m.in. Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie SWPS czy Wyższej Szkole Bankowej. Autor kilkuset materiałów eksperckich publikowanych m.in. na łamach Forbes, Pulsu Biznesu czy Rzeczpospolitej, gdzie stale komentuje. Speaker na eventach medialnych i konferencjach m.in. w Londynie, Nowym Jorku czy Szanghaju. Członek komisji ds. innowacji powołanej przez Polski Związek Piłki Nożnej. Twórca autorskiego podcastu o Venture Capital dostępnego m.in. na Spotify czy Apple Podcasts. Juror w licznych konkursach start-upowych.
Zakres tematyczny wykładów:
Power speeche Szymona poświęcone są zagadnieniom związanym ze światem inwestycji w nowe technologie, start-upami, venture capital, innowacjami oraz budowaniem międzynarodowych biznesów.
– Start-up vs. korporacja – dlaczego każda ze stron myśli, że po drugiej stronie jest bardziej różowo?
Bardzo wiele osób z korporacji odchodzi, by budować własne start-upy, następnie zderza się z brutalną rzeczywistością i wraca do matczynej organizacji. Celem wykładu jest pokazanie jak realnie wygląda prowadzenie spółki technologicznej na wczesnym etapie i jak rzeczywistość różni się od usłanej różami narracji medialnej.
– Słodkie kłamstwa venture capital – o trudach inwestycji w nowe technologie
Świat venture capital jest zamknięty, hermetyczny i pełny mitów. Jednocześnie korporacje często muszą pracować z funduszami, gdy dokonują przejęć spółek z ich portfeli. Warto zatem wiedzieć jak wygląda polska rzeczywistość venture capital, by móc efektywnie współpracować i szukać w niej szans na rozwój spółki.
– Jak tworzyć start-upy i fundusze wewnątrz korporacji?
Coraz częściej korporacje sięgają, po venture building, tworzą wewnątrz start-upy, które przeradzają się w spin-offy, budują własne corporate venture capital, by być jak najbliżej innowacji. Co warto wiedzieć o tym obszarze, by robić to skutecznie i osiągać zakładane wyniki?
– Jak buduje się w Polsce start-upy od zera?
Budowanie start-upu to sztuka. Wiedząc, że ponad 90% upadnie w ciągu 2 lat, należy przygotować się do tego roztropnie. Pomysły w dzisiejszych czasach są niewiele warte, więc, na czym należy się skupić, by odnieść sukces? Refeksja osoby, która przegląda ponad 1000 spółek rocznie.