Piotr Prokopowicz

Opis mówcy w formacie PDF

Pobierz

Sprawdź dostępność i zarezerwuj

Kontakt

Piotr Prokopowicz

Pogromca mitów menedżerskich, psycholog i socjolog organizacji, doktor nauk humanistycznych, naukowiec-praktyk, doświadczony menedżer, trener i mówca. Badacz i Post-Doctoral Fellow w Culture Lab na University of Maryland, współzałożyciel i Chief Scientist Officer w Freenovation. Od kilkunastu lat, podróżując po całym świecie, bada i wdraża systemy zarządzania, które pozwalają ludziom i organizacjom osiągać sukces.

Autor i redaktor dziesiątek opracowań, książek i artykułów na temat zarządzania, publikowanych m.in. w amerykańskim wydaniu Harvard Business Review i Fast Company. Doświadczenie praktyczne i akademickie zdobywał po obydwu stronach Atlantyku – w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Kopenhadze, Halifax i Krakowie. Częsty gość i ekspert TOK FM, Rzeczpospolitej i Pulsu Biznesu, mówca TEDx w Polsce i za granicą. Wykładowca studiów International MBA oraz IT Business Management, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jako doradca, mówca i trener pracował dla ponad setki organizacji międzynarodowych, m.in.: IBM, Motorola Solutions, Aon, Aviva, Bahlsen, Great Place to Work Europe, czy Greenpeace Polska. Członek Center for Evidence-Based Management oraz Society for Industrial and Organizational Psychology.

Jego pełne humoru, dowodów naukowych i konkretnych przypadków biznesowych wystąpienia na temat zarządzania i psychologii opisywane są najczęściej przez uczestników jako otwierające oczy.

Prywatnie mąż, ojciec dwóch córek oraz pasjonat zarządzania (także własnym życiem) opartego na dowodach.

Zakres tematyczny wykładów

  • Prawda i mity w zarządzaniu. Jakie są największe mity zarządzania? Jakie błędy popełniają nawet najbardziej doświadczeni menedżerowie? Jak naprawdę rozwijać i motywować pracowników? Dlaczego nie warto wzorować się na Stevenie Jobsie? Czy inteligencja emocjonalna istnieje? Dlaczego spotkania najlepiej odbywać na stojąco? Na te i wiele innych pytań odpowiada Piotr w swoim bardzo popularnym, otwierającym oczy wystąpieniu, pokazując, że każdy menedżer może poprawić jakość podejmowanych przez siebie decyzji w oparciu o odkrycia najnowszych badań naukowych z zakresu psychologii i zachowań ludzi w organizacji.
  • Pokolenia nie istnieją. Młodzi ludzie są po prostu mądrzejsi powiedział kiedyś Mark Zuckerberg. Choć od tego czasu zarówno szef Facebooka, jak i duża część sektora nowych technologii się zestarzała, wiek cały czas jest jedną z podstawowych kategorii, które wykorzystują menedżerowie w rekrutacji i rozwoju pracowników.  Czy Zuckerberg miał rację? Czy starsi ludzie różnią się w sposób znaczący od osób młodszych jeśli chodzi o zdolności poznawcze, innowacyjność, motywację do pracy i wartości z nią związane? A co, jeśli okazałoby się, że różnice między pokoleniami w ogóle nie istnieją?
  • Myśl negatywnie i wróć do strefy komfortu. Czy sukces życiowy i zawodowy wymaga wyjścia ze strefy komfortu? Jak osiągnąć cele i pozostać zmotywowanym w obliczu przeciwności losu? Czy wizualizacja jest dobrą metodą na realizację celów? Jak zhackować swój umysł, by uniknąć prokrastynacji oraz lepiej realizować swoje zamierzenia? Podczas tego zabawnego i motywującego wystąpienia Piotr stawia czoło szeroko rozpowszechnionym mitom na temat rozwoju osobistego i zawodowego oraz dzieli się najlepszymi praktykami skutecznego osiągania celów.
  • Zmiana świata (nie) zaczyna się od ciebie. Lew Tołstoj napisał kiedyś: Każdy myśli o zmianie świata, ale nikt nie myśli o zmianie siebie. A może to nie problem? Może przeceniamy rolę jednostki we wprowadzaniu zmian? Badania psychologów i doświadczenia biznesu z całego świata pokazuję, że kluczową rolę w procesie zmiany odgrywają normy kulturowe i masa krytyczna osób wyznających pewne idee. Jak wykorzystać te mechanizmy do przeprowadzenia skutecznej zmiany? Jaka jest rola norm kulturowych w pobudzaniu ciekawości, kreatywności i bezwzględnej realizacji? Co łączy pierwszy lot braci Wright, IPA w Ugandzie i nałogowe picie na amerykańskich kampusach? O tym opowiada Piotr w tym inspirującym wystąpieniu na temat siły norm w wywoływaniu długotrwałych zmian.
  • Życie oparte na dowodach. Skąd wiemy, że Ziemia jest okrągła? Czy globalne ocieplenie jest spowodowane działalnością człowieka? Czy droga do szczęścia prowadzi przez sukces finansowy? Wszystkie te pytania posiadają jasną, opartą na dowodach naukowych i często niezgodną z intuicją odpowiedź. Niestety, podejmując decyzje związane z zarządzaniem, polityką, relacjami interpersonalnymi i szczęściem, najczęściej opieramy się na zdrowym rozsądku lub modzie, a nie na zweryfikowanej wiedzy. W swojej prezentacji Piotr dzieli się wnioskami i narzędziami, które pomagają w podejmowaniu lepszych, opartych na dowodach decyzji w codziennej rzeczywistości organizacyjnej i osobistej.
  • Anatomia bullshitu. Bullshit to nie jest słowo wulgarne – to termin filozoficzny. Czym różni się bullshiter od kłamcy i od Supermana? Jak odróżnić bullshit w biznesie od dobrego marketingu? Dlaczego bullshit łatwiej stworzyć niż z nim walczyć? Jak budować nawyki krytycznego myślenia pozwalające na podejmowanie decyzji w oparciu o sprawdzone fakty, a nie o intuicję i efektowne hasła? W tym pełnym humoru wystąpieniu Piotr pokazuje w jaki sposób zrozumienie mechanizmów perswazji bez odniesienia do prawdy pozwala na lepsze podejmowanie decyzji w życiu osobistym i biznesie.
  • Bądź 1% lepszy. Aby osiągnąć sukces, nie musisz codziennie zmieniać świata. Właściwie, dzięki niesamowitej magii wzrostu wykładniczego wystarczy, że codzień staniesz się w czymś 1% lepszy. W konsekwencji, w ciągu 6 miesięcy będziesz w czymś lepszy 6 razy, 37 razy lepszy w ciągu roku i kwadrylion razy lepszy na przestrzeni 10 lat. A gdybyś tak spróbował zrobić to samo z życzliwością wobec innych? W tej inspirującej, opartej na najlepszych tradycjach naukowych i filozoficznych mowie, Piotr zachęca swoich słuchaczy tylko do jednego – żeby codzienne byli 1% lepsi.
  • Uwierz w swój zespół i uczyń go wielkim. Jeden z głównych paradoksów przywództwa polega na tym, że przy całym katalogu kompetencji, jakimi może dysponować lider, jego podwładni są w stanie osiągnąć jedynie tyle, na ile on lub ona w nich wierzy. W tym popularnym i inspirującym wystąpieniu Piotr dzieli się przesłaniem wynikającym bezpośrednio z dekad badań w zakresie psychologii przywództwa – spraw, aby liderzy uwierzyli w wyjątkowość i potencjał swoich zespołów, a ich zespoły staną się wielkie.
  • W czasach niepewności, świat potrzebuje zwinnych liderów. Mijający rok był przełomowy nie tylko pod względem wzrostu temperatur i inwestycji w przemysły cyfrowe – to również rok, w którym po raz pierwszy w historii więcej mieszkańców Unii Europejskiej spodziewało się, że przyszłość będzie gorsza przeszłość. Wygląda na to, że większość Europejczyków miała rację. Pandemia Coronavirusa obnażyła słabości naszych instytucji, ale i siłę liderów, którzy potrafią zwinnie reagować na zmiany. Czy w czasach niepewności, strachu i dezinformacji, marzenia o lepszym jutrze są skazane na porażkę? Które organizacje przechodzą przez kryzys obronną ręką, a które wyciągają rękę po pomoc? Jakiego rodzaju liderów potrzebują nasze zespoły, firmy i kraje, żeby odzyskać wizję i patrzeć szeroko w przyszłość? Na te pytania daję odpowiedź w tym wystąpieniu, opierając się na badaniach prowadzonych wspólnie z University of Maryland oraz doświadczeniach pracy trenerskiej i doradczej z menedżerami i liderami wyższego szczebla w Polsce.

Sprawdź dostępność i zarezerwuj

Kontakt

Opis mówcy w formacie PDF

Pobierz